İĞNE SİSTEMLERİ

Her dikiş makinesi, iğne sistemi adı verilen belirli bir iğne tipiyle uyumludur . İğne sistemi tipik olarak uzunluk, kalınlık vb. gibi iğnenin fiziksel özelliklerine göre belirlenir. Sadece makineniz için doğru iğne sistemini kullanmanız çok önemlidir. İğne sistemi genellikle makinenizin kullanım kılavuzunda, teknik sayfasında, ürün listesinde ve iğne paketinde listelenir.

İğne sistemi genellikle, aralarında bir X işareti bulunan 2 grup sayı veya harften oluşur. Örneğin, 135 X 17 veya DP X 17. İğne sistemi, bazen sonunda bir harf olan bir sayı grubundan (134R) ve bazen sadece bir dizi rakamdan (134-35) oluşur.

İĞNE ÖLÇÜLERİ

Bir iğnenin boyutu, iğnenin kalınlığını/ölçüsünü ifade eder. İğne boyutu ne kadar büyük olursa, iğne o kadar kalın/güçlü olur. Diktiğiniz malzemenin kalınlığına ve kullandığınız ipliğin boyutuna uygun doğru iğne boyutunu kullanmalısınız.

Örneğin, #69 numara iplik kullanıyorsanız, #18 numara iğne kullanmalısınız. 138 numara iplik kullanıyorsanız 23 numara iğne kullanmalısınız.

Avrupa ölçülendirme sistemi 35’den 250’ye kadardır, milimetrenin yüzde biri cinsinden iğnenin çapına karşılık gelmektedir. 100 numara bir milimetre kalınlığındadır.

Amerikan ölçülendirme sistemi daha yaygındır ve 6’dan 28’e kadar numaralandırılmıştır.

Daha büyük bir iğne boyutu, dikilen malzemede daha büyük bir delik açacak ve daha büyük bir iplik boyutunun kullanılmasına izin verecektir.

Tüm dikiş makinelerinin uyumlu oldukları bir dizi iğne boyutu vardır. Bazı dikiş makinelerinde 11 numaradan 18 numaraya kadar iğneler kullanılabilir. Bazı dikiş makinelerinde 18 numaradan 24 numaraya kadar iğneler kullanılabilir. Bazı dikiş makinelerinde 18 numaradan 28 numaraya kadar iğneler kullanılabilir.

İĞNE UÇLARI

İğne ucu, iğnenin “noktası” veya ucudur. Hem malzemenizdeki deliğin görünümünü hem de dikişin görünümünü belirleyecek farklı iğne uçları mevcuttur.

R Uçlu İğneler

R uçlu iğneler, herhangi bir genel amaçlı dikiş için kullanılırlar, evrensel veya yuvarlak uçlu iğneler olarak bilinirler. R uçlu iğneler, düz dikiş makinelerinde standarttır, dokuma kumaşlar ve yumuşak deri için yaygın olarak kullanılır. R uçlu iğneler, hafif açılı veya düzensiz bir dikiş üretecektir. İplik biraz yükselecektir.

DI veya DIA Uçlu İğneler

DI veya DIA uçlu iğneler, deride dörtlü kenar deliği kesen ve çok düz dikişler üreten elmas şekilli bir uca sahiptir. Dikilen iplik hafifçe yükselir ve dikiş delikleri görülebilir. Elmas uçlu iğneler, kemer, çanta, ayakkabı, döşeme, valiz ve daha fazlası gibi deri ürünler için yaygın olarak kullanılmaktadır.

S veya NCR Uçlu İğneler

S veya NCR uçlu iğneler, Dar Çapraz Uç olarak bilinen, lens şeklinde bir kesite sahip bir kesme noktasına sahiptir. Kesi, dikişin yönünü takip ederek çok düz dikişlerle sonuçlanır. Dikilen iplik malzemeye daha derine yerleştirilir. S veya NCR uçlu iğneler genellikle ayakkabı, deri çanta, kemer, giysi ve döşeme için kullanılır.

LR Uçlu İğneler

LR uçlu iğneler, deriyi dikiş yönünde 45 derecelik bir açıyla sağa doğru keserek hafif ila orta eğimli bir dikiş oluşumu sağlar. Dikilen iplik hafifçe yükselir ve dikiş delikleri görülebilir. LR iğneleri yaygın olarak ayakkabılarda, deri çantalarda, deri giysilerde ve yumuşaktan orta/sert deriye kadar her şeyde dekoratif dikişler için kullanılır.

Bilyeli İğneler

FFG/SES uçlu iğnelerin örgü kumaşlar, pamuklu kumaşlar, sentetik kumaşlar için hafif bir bilyeli ucu vardır. Kumaş hasarını önlemek için halkaları yerinden çıkarmak üzere tasarlanmıştır. Jersey ve triko kumaşlar için mükemmel şekilde uygundurlar. Uygulamalar arasında tişörtler, iç giyim, kazaklar ve bazı otomobil döşemeleri bulunur.

Premium İğneler

GEBEDUR

Titanyum nitrür kaplı iğnelerdir, altın sarısı renge sahip olan iğneler kromdan iki kat daha sert ve daha uzun ömürlüdür. Standart nikel kaplı iğnelere göre 6 kat uzun süre keskinliğini korur. Bu, iğne değiştirme süresini kısaltır, atlanan dikişleri ve iplik kopmasını azaltır ve daha az malzeme hasarı ile sonuçlanır. GEBEDUR iğneleri, diğer üreticilerin PD ve TN tanımlarına karşılık gelir.

MR ve SAN11

MR yani multi-range (çok aralıklı) özel bir bıçak ve eşarp şekli sayesinde bükülmeye karşı ekstra dayanıklıdır. Bu, daha az dikiş atlanması ve iplik kopması sağlayarak maliyetleri düşürür, çağanozun iğneye son derece sıkı ayarlanmasını sağlar ve kumaş hasarını azaltır.

Dikiş makine iğneleri kategorisindeki ilanlara buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

FacebookInstagramTwitterYoutube

Yazar Hakkında

Yanıt Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir